Органски систем: Разлика помеѓу преработките

Одземени 80 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Органски систем''' претставува целина од два или повеќе [[орган|органи]] кои се взаемно [[Анатомија|анатомски]] и [[Физиологија|физиолошки]] (функционално) поврзани. На пример: [[Системсистем за варење]], [[Циркулаторенциркулаторен систем]], [[Нервеннервен систем]] итн.
 
== Поврзано ==
 
 
'''Органски систем''' претставува целина од два или повеќе [[орган|органи]] кои се взаемно [[Анатомија|анатомски]] и [[Физиологија|физиолошки]] (функционално) поврзани. На пример: [[Систем за варење]], [[Циркулаторен систем]], [[Нервен систем]] итн.
 
== поврзано ==
 
* [[Систем за варење]]
* [[Систем за дишење]]
* [[Циркулаторен систем]] (крвоток)
* [[Репродуктивен систем]]
 
 
{{Никулец за анатомија}}
[[Категорија:Органски системи|*]]
 
[[cy:Organ (anatomeg)]]
[[gl:Órgano (bioloxía)]]
[[ko:기관 (생물)]]