Џанг Гаоли: Разлика помеѓу преработките

Додадени 36 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Chinese name|Џанг}} {{Инфокутија Функционер |name = {{погоре|0.2em|Џанг Гаол...)
 
сНема опис на уредувањето
{{Chineseкинеско nameиме|[[Џанг (презиме)|Џанг]]}}
{{Инфокутија Функционер
|name = {{погоре|0.2em|Џанг Гаоли}}
Пред одржувањето на XVII партиски конгрес, централното раководство направило прераспоред на функционерите, со што Џанг бил преместен како началник на крајбрежниот град [[Тјенџин]].
 
На XVIII [[Национален конгрес на Комунистичката партија на Кина|Национален конгрес на КПК]] inво 2012, heг. wasЏанг electedе toизбран theза член на XVIII [[Постојан комитет на Политбирото на Комунистичката партија на Кина|Постојан комитет на Политбирото]].
 
On 15 март 2013 бил назначен за прв вицепремиер на кабинетот на Ли Кечанг.<ref name=bberg16mar>{{наведени вести|title=Кој е кој во новата постава на државниот врв на Кина|url=http://www.bloomberg.com/news/2013-03-16/who-s-who-in-china-s-new-government-leadership-lineup.html|accessdate=16 март 2013|newspaper=Bloomberg|date=16 март 2013}} {{en}}</ref>