Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Одземени 198 бајти ,  пред 12 години
поправки
с (Бот Додава: ca:Michelozzo)
(поправки)
[[Слика:michelozzo.jpg|thumb|right|200px|Портрет на Микелоцо]]
[[Слика:Palazzo Medici Riccardi.JPG|thumb|250px|[[Палацо Медичи]] во Фиренца]]
'''Микелоцо ди Бартоломео Микелоци''' ([[Италијански јазик{{lang-it|италијански]]: ''Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi''}}) ([[1391]] -– [[1472]]?) бил [[италија]]нски [[архитект]] и [[вајарство|вајар]].
 
==Биографија==
{{1911}}
 
[[Категорија{{DEFAULTSORT:Фиренци|Микелоцо ди Бартоломео Микелоци]]}}
[[Категорија:ИталијанскиЛуѓе скулптори|Микелоцоод ди Бартоломео МикелоциФиренца]]
[[Категорија:Италијански архитекти|Микелоцо ди Бартоломео Микелоцискулптори]]
[[Категорија:РенесансниИталијански архитекти|Микелоцо ди Бартоломео Микелоци]]
[[Категорија:Ренесансни архитекти]]
 
[[ca:Michelozzo]]