Разлика помеѓу преработките на „Арно (река)“

Додаден 1.301 бајт ,  пред 12 години
средување
с (Реката Арно преместена како Арно (река): посоодветен наслов)
(средување)
'''Реката Арно''' ({{lang-it|Arno}}) е најдолгата река во [[Централна Италија]] веднаш по [[реката Тибар]]. Оваа река е долга 241 км, извира на 1.385 м надморска височина на јужната страна од [[Врвот Фалтерона]], на тосканско-ромањолскиот дел од Апенините. Се влева во Лигурското Море, во близина на градот [[Пиза]].
 
==Галерија==
<gallery>Image:Arno_river.jpg|Реката Арно во Фиренца
Image:Arno River in Pisa.honeydew.jpg|Реката Арно во Пиза
Image:Firenze.Arno.jpg|Кејот на Арно во Фиренца
Image:Arno_Mouth_Italy_aerial_view.jpg|Устието на Арно близу Пиза
</gallery>
 
==Референци==
{{reflist}}
 
==Надворешни врски==
*[http://www.adbarno.it/cont/testo.php?id=1 Басенски власти на Арно] {{it}}
 
 
{{Италија-река-никулец}}
 
{{Ризница-врска|Lung'Arno (Firenze)}}
 
[[Категорија:Реки во Тоскана]]
[[Категорија:Фиренца]]
 
[[bg:Арно]]
[[br:Arno]]
[[ca:Arno]]
[[cs:Arno]]
[[da:Arno]]
[[de:Arno (Fluss)]]
[[eo:Rivero Arno]]
[[es:Arno]]
[[et:Arno jõgi]]
[[en:Arno River]]
[[fr:Arno (fleuve)]]
[[gl:Río Arno]]
[[he:ארנו]]
[[hu:Arno]]
[[is:Arnó]]
[[it:Arno]]
[[ja:アルノ川]]
[[ka:არნო (მდინარე)]]
[[lt:Arnas]]
[[nl:Arno (rivier)]]
[[nn:Arno]]
[[no:Arno]]
[[pl:Arno (rzeka)]]
[[pt:Rio Arno]]
[[ro:Râul Arno]]
[[ru:Арно (река)]]
[[scn:Arnu]]
[[simple:Arno River]]
[[sk:Arno]]
[[sr:Река Арно]]
[[fi:Arno (joki)]]
[[sv:Arno]]
[[tr:Arno Nehri]]
[[uk:Арно]]
[[zh:阿諾河]]