Разлика помеѓу преработките на „Јужнокинеско Море“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:South China Sea.jpg|thumb|265px|Јужното КинескоЈужнокинеското Море]]
 
'''Јужнокинеското Море''' е најголемото море на работ на западниот [[Тихи Океан]], кое се простира на над 2.700 км околу југоисточниот раб на копнена [[Азија]]. Двата разграноци на морето, Тонкиншкиот[[Тонкински Залив|Тонкинскиот Залив]] и [[Тајландски Залив|Тајландскиот Залив]] се наоѓаат во југоисточна [[Азија]]. Североисточниот дел на ова море, во близина на Филипините[[Филипини]]те, се наоѓа над длабок подморски басен во облик на дијамантбаклава, чиј најтесен дел е познат како Јужен КинескиЈужнокинески Басен. Во неговиот северен дел се наоѓа широка област на континентален подводен гребен што се протега дури на 240 км од брегот на [[Кина]] и [[Виетнам]] и ги опфаќа [[Тајвански Проток|Тајванскиот Проток]] и ТонкиншкиотТонкинскиот Залив. На југ подводниот гребен се стеснува близу до Јужен Виетнам, а потоа се соединува со Сундскиот подводен гребен, една од најголемите области на континентален подводен гребен во светот, кој се наоѓа под целиот јужен дел на Јужно КинескоЈужнокинеското Море. На овој подводен гребен се наоѓаат многу мали острови и архиепелази. Климата во Јужното КинескоЈужнокинеското Море е позната по монусите[[монсун]]ите и летните тајфуни[[тајфун]]и. Годишното количество [[дожд]] достигнува дури до 4,.000 мм во некои делови на Сундскиот Подводен Гребен. Риболовот и поморскиот сообраќај имаат големо економско значење. Рибите уловени во Јужното КинескоЈужнокинеското Море имаат дури 50% од животинските [[белковини]] кои во исхраната ги внесуваат жителите на Југоисточна Азија. Главни пристаништа и трговски центри крај ова море се: [[Хонгконг]], [[Манила]], [[Хо Ши Мин]], [[Сингапур]] и [[Бангкок]].
 
[[Категорија:Мориња во Азија]]