Разлика помеѓу преработките на „Илитија“

Додадени 139 бајти ,  пред 6 години
(Создадена страница со: Илитија како божица на раѓањето го делела овој атрибут со својата мајка. Овој атриб...)
 
'''Илитија''' како({{lang-gr|Εἰλείθυια}}) била грчка божица на раѓањето. Овој атрибут го делелаимала овоји атрибутнејзината сомајка својата[[Артемида]].
 
мајка. Овој атрибут го имала и Артемида.
{{никулец}}
 
[[Категорија:Грчка митологија]]
[[Категорија:Грчки божици]]