Разлика помеѓу преработките на „Енио“

Додадени 347 бајти ,  пред 7 години
(Создадена страница со: Енио е божица на војната.Ќерка на Зевс и Хера.Таа со Арес имала и син.)
 
'''Енио''' ({{lang-gr|Ἐνυώ}}, во превод „олицетворение на војната“) е божица на војната од [[грчката митологија]].Ќерка Таа е ќерка на [[Зевс]] и [[Хера.Таа]], соа жена на [[Арес]], ималабогот ина војната, со кого имала син.
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Грчка митологија]]
[[Категорија:Грчки божици]]