Рекански дијалект: Разлика помеѓу преработките

Додадени 12 бајти ,  пред 9 години
с
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
 
== Територија ==
Дијалектот се зборува во селата [[Жировница]] (диј. Жернаница), [[Видуше]] и [[Болетин]] кои се наоѓаат во горниот тек на реката Радика.
 
== Фонолошки карактеристики ==