Рекански дијалект: Разлика помеѓу преработките

Додадени 99 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7310590 (translate me)
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Makedonski dijalekti-prilagodeno.png |thumb|400px|right|Реканскиот дијалект на картата на македонските дијалекти]]
'''Реканскиот дијалект''' е дијалект што спаѓа во подгрупата на западни и северозападни дијалекти на [[Западномакедонско наречје|западното наречје]] на [[Македонски јазик|македонскиот јазик]]. Дијалектот се зборува на територијата на областа Река во северозападна Македонија. Реканскиот дијалект е близок дијалект со галичкиот дијалект и со дебарскиот дијалект. Овој дијалект, како и останатите од оваа група, содржи доста архаични зборови.
 
== Територија ==
Дијалектот се зборува во селата Жировница (диј. Жернаница), Видуше и Болетин кои се наоѓаат во горниот тек на реката Радика.
 
== Фонолошки карактеристики ==