Разлика помеѓу преработките на „Ахен“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Ахен''' ({{lang-de|Aachen}}, {{lang-fr|Aix-la-Chapelle}}, [[холандски]]: ''Aken'', {{lang-la|Aquisgranum}}, локален дијалект: Oche) е [[град]] и [[бања]] во германската сојузна држава [[Северна Рајна-Вестфалија]], на граница со [[Холандија]] и [[Белгија]], 65км западно од [[Келн]]. Ахен е најзападен [[град]] на [[Германија]].
 
== Историја ==