Разлика помеѓу преработките на „Ахен“

Додадени 35 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
с
{{Infobox German location
|Name = AachenАхен
|Latin/Italian_name = Aquinsgrana
|Art = Stadt
}}
 
'''Ахен''' (гер. {{lang-de|Aachen}}, фр. {{lang-fr|Aix-la-Chapelle}}, хол. [[холандски]]:''Aken'', лат. {{lang-la|Aquisgranum}}, локален дијалект: Oche) е [[град]] и [[бања]] во германската сојузна држава [[Северна Рајна-Вестфалија]], на граница со [[Холандија]] и [[Белгија]], 65км западно од [[Келн]]. Ахен е најзападен [[град]] на [[Германија]].
 
== Историја ==
== Географски и демографски податоци ==
[[Податотека:Aachen in AC (2009).svg|мини|лево|Положбата на градот во округот Ахен]]
Градот се наоѓа на надморска височина од 173 метри. Површината на општината изнесува 160,8km². Во самиот град според проценките од [[2010]] [[година]] живееле 259,269 жители. Просечната густина на населението изнесувала 1,612ж/km². Претставува една од 10-те општински центри на округот и регион Ахен. Поседува регионална шифра (AGS) 5334002, NUTS (DEA21) и LACODE )(DE AAH) код.
 
Во околината има [[јаглен]] и [[железна руда]], [[бакарна руда]] и [[олово]]. Познат е по индустриските машини, вагони, сапуни, стакла. Покрај катедралата на [[Карло Велики]], во која и тој самиот е погребан, тука е и готската зграда од [[16 век]], музеи и позната бања со термоминерални сулфурни извори.