Бисалтија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 32 бајти ,  пред 8 години
Map Macedonia 336 BC-bg.svg
с (Bot: Migrating 8 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2420241 (translate me))
(Map Macedonia 336 BC-bg.svg)
[[FileПодатотека:Map Macedonia 336 BC-enbg.svg|thumb|right|350px|Македонското кралство, непосредно по смрта на Филип Македонски, 336 гпне]]
[[FileПодатотека:Bisaltai Oktadrachm.jpg|thumb|right|350px|Монети кои потекнуваат од Бизалтија, околу 475-465 гпне. Октадрахма (28.68 g)]]
 
'''Бисалтија''' била област во [[Античка Македонија]] по долниот тек на реката [[Стримон]]. Населението [[Бисалти]] живеело западно и источно од Стримон, област населена од [[Одоманти]]те и [[Едонци]]те. Според најстарото сведоштво кај [[Херодот]], така се нарекува областа околу градот [[Аргила]] (западно од Стримон).<ref>''Herodotus, 4 vols., Harvard University Press, 1960''</ref> [[Тукидид]] ја спомнува во контекст на освојувањата на македонскиот крал [[Александар I Македонски]] и проширувањето на државата до Стримон.<ref>''Thoucidides, 4 vols., Harvard University Press, 195''</ref>
Анонимен корисник