Разлика помеѓу преработките на „Ден на вљубените“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с
== '''Денот на вљубените''' ==
 
Свети Валентин (најчесто и Денот на вљубените)е годишна прослава која се одржува на 14 Февруари
со славење на њубовтаљубовта и приврзаноста помеѓу интимните партнери. Денот е именуван според еден или
повеќето ран христијански маченик наречен Валентин и е одреден од папата Гелазиус I во 500 год.п.н.е.
Беше отстранет од Романскиот календар на светците во 1969 од папата Павле VI,но нивнато религиско
Анонимен корисник