Разлика помеѓу преработките на „Роберт Грин“

Додадени 40 бајти ,  пред 8 години
ситна поправка
(ситна поправка)
|name = Роберт Грин
|birth_date = {{роден на|14|мај|1959}}
|birth_place = [[{{роден во|Лос Анџелес]]}}, [[Калифорнија]], [[САД]]
|occupation = [[Писател]]
|genres = [[PowerМоќ (sociologyсоциологија)|Powerмоќ]], [[Seductionзаводливост]], [[Strategyстратегија]]
|main_works = ''[[Концизни 48 закони на моќта]]'', ''[[Концизна уметност на заведувањето]]'', ''[[Концизни 33 стратегии за војување]]''
|influences = [[Николо Макијавели|Макијавели]], [[Фридрих Ниче|Ниче]]
}}
'''Роберт Грин''' (роден на 14 мај, 1959) е американски [[писател]], познат по тоа што пишува книги со чија помош луѓето можат да си самопомогнат и да напредуваат во работата. Има напишано четири интернационалнимеѓународни бестселери: ''[[Концизни 48 закони на моќта]]'', ''[[Концизна уметност на заведувањето]]'', ''[[Концизни 33 стратегии за војување]]'', и ''[[Педесеттиот закон]]'' (заедно со раперот [[50 Cent]]).<ref name=OutlawCulture>{{cite news|last=Lee|first=Chris|title=Laws for an Outlaw Culture|url=http://articles.latimes.com/2006/jul/12/entertainment/et-48laws12|newspaper=LA Times|date=July 12, 2006}}</ref>
 
==Младост и образование==
Грин пораснал во Лос Анџелес, каде го посетувал [[универзитетот Беркли во Калифорнија]] пред да се стекне со бакалаварски степен по Класичникласични студии на универзитетот на [[Висконсин]] - Медисон.<ref name=LATimesAA>{{cite news|last=Chang|first=Andrea|title=American Apparel's in-house guru shows a lighter side|url=http://articles.latimes.com/2011/aug/30/business/la-fi-robert-greene-20110726/2|newspaper=The Los Angeles Times|date=August 30, 2011}}</ref> Пред да се реши да стане писател, Грин сменил повеќе од 80 работи, меѓу кои градежник, преведувач, уредник во списанија, како и сценарист.<ref name=FreshPrince>{{cite news|last=Paumgarten|first=Nick|title=FRESH PRINCE; Hip-hop's Machiavelli|url=http://www.newyorker.com/archive/2006/11/06/061106fa_fact_paumgarten|newspaper=The New Yorker|date=November 6, 2006}}</ref> Во 1995 година, Грин работел како писател во „Фабрика,“ училиште за уметности, во Италија, и таму се запознал со книжар на имекнижарот Јуст Елферс.
 
==Книги==