Разлика помеѓу преработките на „Конфучијанство“

Одземен 161 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Dacheng Hall.JPG|мини|десно|300п|„Даченг“ — главната аула на Храмот на Конфучиј во [[Чифу]], Кина.]]
{{Конфучијанство}}
[[Податотека:WuweiTemple.jpg|мини|200px|Конфучијански храм во [[Вувеј]], [[Народна Република Кина]].]]
'''Конфучијанството''' ([[кинеско писмо]]: 儒学 ''училиште на научници'') е [[религија]] што ја основал кинескиот философ [[Конфучиј]] ([[551]] - [[479]] п.н.е.) во кинеската покраина Шангтунг. Неговото подучување било во врска со моралот, добродетелта, природата и општественото уредување. Земји и култури кои се под силно влијание на конфучијанството се [[Народна Република Кина|Кина]], [[Јапонија]], [[Кореја]], [[Тајван]], [[Сингапур]] и [[Виетнам]].