Разлика помеѓу преработките на „Пау Гасол“

Додаден 541 бајт ,  пред 7 години
дополнување
с (MacedonianBoy ја премести страницата По Гасол на Пау Гасол: оригинално име)
(дополнување)
[[Слика:Lakers vs Nuggets 2013-01-06 (22).JPG|десно|мини|Пау Гасол во дрсот на Лејкерс (2013)]]
[[File:Pau_Gasol_boxout.jpg|right|thumb|Пау Гасол]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Внимание}}
 
'''Пау Гасол Саез''' е [[Шпанија|шпански]] професионален [[кошарка]]рски играч, роден на {{роден на|6|јули|1980}} во {{роден во|Барселона|Шпанија}}, висок[[Шпанија]]. Висок е 2.13 cmм и игра во [[НБА]] лигата воза тимот на [[Лос Анџелес Лејкерс]]. Тој е син на ''Мариса Саез'' и ''Аугустин Гасол'', а неговиот брат [[Марк Гасол]] е исто така НБА играч. Гасол беше продаден на [[Атланта]], но правата ги имаше тимот на [[Мемфис]]. Во Мемфис, Гасол стана рекордер во бројот на: одиграни натпревари, промашени удари, минути во игра, слободни фрлања, офанзивни и дефанзивни скокови, блокови и поени.<ref>{{cite web|url=http://www.basketball-reference.com/teams/MEM/leaders_career.html|title=Memphis Grizzlies Career Leaders |publisher=Basketball-Reference.com|accessdate=17 мај 2008}}</ref> По седум поминати години во тимот на Мемфис, тој беше продадентрампан наво тимот од Л.А. на [[1 Февруари]]февруари, [[2008]] година. Со Лејкерси освоил две шампионски титули (2009 и 2010).
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|Pau Gasol}}
* [http://www.paugasol.com/ Официјална страница] {{es}} {{ca} {{en}}
 
{{Никулец за биографија}}
 
[[Категорија:Шпански кошаркари]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Шпански кошаркари]]
[[Категорија:Играчи на Мемфис Гризлис]]