Разлика помеѓу преработките на „Пау Гасол“

Додадени 4 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 38 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q193052 (translate me))
[[File:Pau_Gasol_boxout.jpg|right|thumb|ПоПау Гасол]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Внимание}}
 
'''ПоПау Гасол Саез''' е [[Шпанија|шпански]] професионален [[кошарка]]рски играч, роден на {{роден на|6|јули|1980}} во {{роден во|Барселона|Шпанија}}, висок е 2.13 cm и игра во [[НБА]] лигата во тимот на [[Лос Анџелес Лејкерс]]. Тој е син на ''Мариса Саез'' и ''Аугустин Гасол'', неговиот брат [[Марк Гасол]] е исто така НБА играч. Гасол беше продаден на [[Атланта]], но правата ги имаше тимот на [[Мемфис]]. Во Мемфис, Гасол стана рекордер во бројот на: одиграни натпревари, промашени удари, минути во игра, слободни фрлања, офанзивни и дефанзивни скокови, блокови и поени.По седум поминати години во тимот на Мемфис, тој беше продаден на тимот од Л.А на [[1 Февруари]], [[2008]] година.
 
{{Никулец за биографија}}
Анонимен корисник