Разлика помеѓу преработките на „ФК Металург Скопје“

Додадени 100 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с
 
== Историја ==
ФК Металург е оформен [[1964]] година. Своите натпревари ги игра на [[стадионот Железарница]], кој го дели со [[ФК Скопје]]. Во својата историја клубот две сезони има настапувано во 2 Југословенска лига. По независноста на [[Македонија]] клубот ќе учествува во првата сезона во [[1992]]/[[1993|93]]Прва ќефудбалска настапувалига вона 1Македонија МФЛ1992-1993|првата (Првафудбалска Македонскалига Фудбалскана Лига)Македонија 1992-1993]], каде во есенскиот дел ќе ја освои вицешампионската титула, но на крајот од сезоната ќе испадне од лигата. Од тогаш клубот настапува во 2[[Втора МФЛмакедонска (Вторафудбалска Македонскалига|втората Фудбалскамакедонска Лига)фудбалска илилига]] 3и МФЛво -[[Трета Северенмакедонска регионлига|третата (Северномакедонска Полошкилига Регион(Север)]].
Од сезоната [[Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009|2008/2009]] па наваму Металург игра во Првата Лига.
Последниве три сезони клубот е член на ПМФЛ (Првата Македонска Фудбалска Лига), а тренер на екипата е [[Срѓан Захариевски]].
 
{{Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009}}