Систематика: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
→‎Систематски начини на проучување: Промена на „надоле“ во „надолу“. Пишувајте литературно!
с (Бот Додаје: fa:سامانه‌شناس)
(→‎Систематски начини на проучување: Промена на „надоле“ во „надолу“. Пишувајте литературно!)
 
 
Како што се оди надоленадолу во хиерархиската класификација, толку поспецифични податоци добиваме и обратно, колку одиме нагоре толку понеспецифични податоци добиваме. Од горната хиерархиска класификација се забележува дека највисока систематска категорија претставува ''тип'', а најмала е ''вид''. Секоја категорија се нарекува [[таксон]]. Систематското име на организмот се чита според [[биномна номенклатура]] (која исто така ја развил Лине), т.е. името на родот (кое се пишува со голема буква) и името на видот (кое се пишува со мала буква), соодветно.
----
2. '''''Филогенетско дрво'''''- Претставува погоден начин за претставување на [[Еволуција|еволуционата]] [[теорија]].
Анонимен корисник