Разлика помеѓу преработките на „Набуко“

Одземени 8 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''''Набуко''''' ({{lang-en|Nabucco}}) е [[опера]] во четири чина од [[Џузепе Верди]], врз основа на библиска приказна и драма на [[Огист–Анисје Буржуа]] и Франсис Корние од 1836 година. Тоа е третата опера на Верди за која што се смета дека трајно ја воспоставила неговата репутација како композитор.
 
''Набуко'' ни ја преставува состојбата на [[ЕвреитеЕвреи]]те, како се нападнати, покорени, а потоа и [[протерани]] од нивната татковина од страна на [[вавилонскиот]] цар Набуко. Историските настани се искористени како позадина на романтичен и политички заплет. Неговата прва изведба се одржала на 9 март 1894 година во [[Ла Скала (Милано)|Ла Скала]], [[Милано]] под нејзиното оргинално име ''Nebuchadnezzar''. Дефинитивното име „Набуко“ за операта (и нејзиниот протоганист) прв пат било користено при изведбата во театарот Сан Џакомо на [[Крф]] во септември, 1844 година.
 
== Историско достигнување ==