Разлика помеѓу преработките на „Набуко“

Додадени 16 бајти ,  пред 7 години
с
с (Bot: Migrating 36 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q202230 (translate me))
 
== Критички реакции ==
Верди коментирал дека:
Верди коментирал дека {{cquote|ова е операта со која мојата уметничка кариера навистина почна. Иако имав многу тешкотии против кои се борев, сигурен сум дека Набуко беше родена под среќна ѕвезда}}. Операта доживеала брз успех, со доминантна изведба на под диригентските палки на [[Гаетано Доницети]] и [[Џовани Пацини]]. Додека јавноста полуде со ентузијазам, критичарите тешко ја одобруваа операта.
{{Цитат|''Ова е операта со која мојата уметничка кариера навистина почна. Иако имав многу тешкотии против кои се борев, сигурен сум дека Набуко беше родена под среќна ѕвезда.''}}
Верди коментирал дека {{cquote|ова е операта со која мојата уметничка кариера навистина почна. Иако имав многу тешкотии против кои се борев, сигурен сум дека Набуко беше родена под среќна ѕвезда}}. Операта доживеала брз успех, со доминантна изведба на под диригентските палки на [[Гаетано Доницети]] и [[Џовани Пацини]]. Додека јавноста полуде со ентузијазам, критичарите тешко ја одобруваа операта.
 
Критичарот кој имал најмногу забелешки за „Набуко“ бил [[Ото Николај]], композиторот на кој либрето прво му било понудено. Николај почуствувал судир со емоционалната италијанска оперска додека тој живеел во близина на [[Милано]]. По одбивањето да го прифати предлогот за либрето Мерели, Николај почнал да работи на друга понуда наречена ''Ил Проскрито''. Тој проект имал катастрофална премиера во март 1841 година, што го принудило Николај да ги прекине контактите со Мерели и да се врати во [[Виена]]. Од таму слушнал за успехот на „Набуко“, вест која многу го разгневила. Тој напишал:
{{cquoteЦитат|''Оперите на Верди се навистина ужасни. Тој се прикажува како будала - технички тој не е дури ни професионален - и тој мора да има срце на магаре и во моите очи тој е беден, одвратен композитор ...''}} Покрај тоа, тој го опишал „Набуко“ како ништо друго, освен „бес, пцости, крвопролевање и убиство.“
Покрај тоа, тој го опишал „Набуко“ како ништо друго, освен „бес, пцости, крвопролевање и убиство.“
 
Истомислениците на Николај биле малкумина, па сепак и тоа станува релативно непознато. „Набуко“ обезбедил успех на Верди до неговото пензионирање од театарот, дваесет и девет опери (подоцна вклучувајќи и некои ревидирани и ажурирани верзии).