Разлика помеѓу преработките на „Програмска опрема“

Додадени 80 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7397 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Програмска опрема''' или '''софтвер''' (од {{lang-en|software}}), односно програмски потсистем на [[сметач]]ки систем, е составен од системски, услужни или апликативни програми со инструкции за извршување на одредени задачи изразени на [[јазик]] разбирлив за сметачот.
Поимот софвер за прв пат го користи John W. Tukey, инженер по информатика, во 1957 година. Поимот настанал како аналогија на поимот хардвер.
'''Системска програмска опрема''' ({{lang-en|system software}}) ја претставува целокупната програмска опрема што е неопходна за работа и поддршка на сметачкиот систем и исто така ги вклучува оперативните системи и помошните програми.
 
== Поврзано ==
* [[Друштвена програмска опрема]] — за [[друштвено вмрежување]]
 
{{Никулец од областа на информатиката}}