Разлика помеѓу преработките на „Кмерски јазик“

Одземени 7 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9205 (translate me))
с
|familycolor=Austro-Asiatic
|states=[[Камбоџа]], [[Виетнам]], [[Тајланд]], [[САД]], [[Франција]], [[Австралија]]
|speakers=15.,7 до 21.,6 милиони (2004)<br />
* Мајчин јазик: 14.,7 до 20.,6 милиони
** Камбоџа: 12.,1 милиони
** Виетнам: 1.055.174<ref>[http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=khm Ethnologue.com] во 1999</ref>
** Тајланд: 1.,2 милиони
** САД: 190.000
** Франција: околу 50.000
|lc2=kxm|ld2=северен кмерски јазик|ll2=кмерски јазик}}
 
'''Кмерскиот''' или '''камбоџискиоткамбоџански јазик''' (ភាសាខ្មែរ) е официјалниот јазик во [[Азија|азиската]] држава [[Камбоџа]] и мајчин јазик на [[Кмери]]те. Овој јазик е втор најмногу зборуван [[Австроазиски јазици|австроазиски јазик]], веднаш зад [[Виетнамски јазик|виетнамскиот јазик]] со вкупно говорници од околу 15.,7 до 21.,6 милиони говорници. Кмерскиот јазик бил под одредено влијание од [[санскрит]]скиот и [[Палиски јазик|палискиот јазик]], особено во кралскиот и религискиот домеин прифатени преку [[Хиндуизам|хиндуизмот]] или [[Будизам|бидизмот]]. Исто така, кмерскиот јазик е најраниот запишан [[Мон-кмерски јазици|мон-кмерски јазик]]. Поради самата географска положба на јазикот, кмерскиот имал влијание врз и од [[Тајландски јазик|тајландскиот]], [[Лаошки јазик|лаошкиот]], [[Виетнамски јазик|виетнамскиот]] и [[Чамски јазик|чамскиот]], кои пак создаваат една лингвистичка група со слични карактеристики пред сè поради сличниот санскритски зборовен фонд.<ref name="cl">{{цитирана книга|title=Cambodian Linguistics, Literature and History: Collected Articles |author= David A. Smyth, Judith Margaret Jacob|year=1993|publisher=Routledge (UK)|url=http://books.google.co.uk/books?visbn=0728602180&id=gQwGbvy5OXcC&pg=PA44&lpg=PA44&vq=Khmer+language&ie=ISO-8859-1&output=html&sig=b0VYcx9OakCRRdial_b266oyN94|isbn=0728602180147852369*}}</ref>
 
Кмерскиот јазик се служи со свое писмо познато како аксарско или кмерско писмо. За разлика од околните јазици во Индокина, кмерскиот јазик не е тонален јазик. Јазикот е составен од пет главни дијалектни групи, а тие се: