Разлика помеѓу преработките на „Кинеска кујна“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{кинеска кујна}}
[[Податотека:Chinese meal.jpg|мини|десно|300п|Типична трпеза во провинцијатапокраината [[Џангсу]]]]
'''Кинеската кујна''' ([[кинески јазик|кинески]]: 中國菜, [[пинјин]]: zhōngguó cài, [[ВП:ТК|мак. тр.]] „џунггуо цај“) води потекло од разните региони во [[Кина]] и денес е распространета во речиси сите земји ширум светот.