Разлика помеѓу преработките на „Помош:Разговорна страница“

излишен текст
(Откажано уредувањето 3045670 на уредникот Igor Petrovski (разговор))
(излишен текст)
* '''Разговор за кориснички страници''' се користи за оставање пораки на корисниците. Кога ќе напишете нешто на нечија страница за разговор, кога тој корисник ќе се логира на Википедија ќе му се покаже порака: '''Имате нови пораки''' на врвот на секоја Википедија страница, се дури не ја отворат својата страница за разговор.
* '''Википедија страници за разговор''' се користат за дискусија на постоечки и развивани начела (политики), насоки (водичи) и предлози.
 
 
 
Acapulco Bay - Заливот Акапулко
Број на епизоди:60
 
Серијата Заливот Акапулко е резултат на соработка меѓу Televisa и FOX Television, а воедно претставува англиска верзија на мексиканските теленовели "Tu o nadie" (1985) и "Acapulco, Cuerpo y Alma"(1995). Режирана е од Tom Sizemore.
Заливот Акапулко се емитуваше меѓу првите теленовели и во нашата земја.
 
Кратка содржина:
 
Ракел е млада и убава девојка која живее во Сан Антонио во скромен стан заедно со нејзината сестра Марни и таткото пијаница Питер. Таа е во врска со згодниот Макс, кој и се претставува како Тони Стокдеил, неговиот богат полубрат кој живее во луксузна вила во Акапулко и кој нема појма што прави неговиот полубрат во Сан Антонио. Ракел се мажи со Макс, убедена дека тој е некој си Тони, а пак Макс го прави тоа со цел да го намести својот полубрат Тони кого го мрази затоа што му завидува. Макс е син на Викторија која се омажила со таткото на Тони, така да всушност Тони и Макс не се браќа, туку деца од првите бракови. Од големата омраза кон братот, Макс го саботира авионот во кој патува Тони, така Тони доживува авионска несреќа, но останува жив и ја губи меморијата.
Така во лага живее Ракел во Сан Антопнио, а Макс ја лаже дека еден ден ќе ја земе во неговата вила во Акапулко. Но, Ракел дознава за неговата измама, дознава дека Тони е неговиот брат и дека таа всушност е мажена за Тони, човек кого не го ни познава. Ракел сака да оди во Акапулко и да ја открие Максовата измама, но тој ја спречува откако ќе направи одлична стратегија. Макс ја мести Марни, сестрата на Ракел дека згазила и убила некој човек со колата и ја уценува Ракел дека ако му каже на Тони, нејзината сестра ќе заврши во затвор.
Ракел и Марни мораат да го прифатат планот на Макс и да ги слушаат неговите наредби. Тој ги тера да одат во богатата вила во Акапулко и Ракел да се претстави како жената на Тони, покажувајќи го документот од венчавката. Никој не може да поверува дека Тони тајно се оженил, а тој поради губитокот на меморијата, не се сеќава на Ракел. Ракел и нејзиното семејство ќе дојдат да живеат во таа куќа, но не се добро пречекани од семејството на Тони. Единствена личност која ги прифаќа е Викторија, мајката на Макс која подеднакво ги сака и Макс и Тони.
Сите во семејството ја сметаат Ракел за натрапничка, но и нејзе не и лесно, Приморана е да ја дели собата со човек кој го лаже дека и е маж само за да ја спаси својата сестра од затвор. Преку Ракел, Макс сака да манипулира со Тони и ги тера Ракел, Марни и Питер да работат за него против Тони. Така, Ракел започнува да живее тежок живот во вилата, лажејќи ги сите дека е мажена со Тони, кој започнува вистински да ја засакува неговата наводна сопруга. Но, постепено Ракел сфаќа дека и таа се вљубува во Тони и дека тој е нејзината вистинска љубов, па решава да му ја признае целата вистина по цена и да го изгуби. Тони не може да поверува дека жената која ја засакал го мамела цело време, но таа му признава дека тоа го правела за Макс да не и го повреди семејството.
Тони сака да се соочи со Макс, но Макс повторно го победува и е спремен да му ги земе и жената и богатството. Му поставува уште една авионска несреќа и овој пат авионот паѓана пуст остров каде Тони мора да се бори да преживее и да се врати во Акапулко да му се одмазди на Макс и да и прости на Ракел.
Од друга страна, сите во Акапулко мислат дека Тони е мртов и го оплакуваат. Ракел жали што го лажела Тони, но единствена утеха од помислата дека е мртов човекот кој го сакала и претставува веста дека чека негово дете.
Ракел ја превзема постепено улогата на газдарица во куќата и им го покажува правото место на Макс и на сите што и правеа сплетки за не и успее бракот со Тони.
 
Улоги: Raquel Gardner, Tony Newman, Jason Adams, Maree Cheatham, Michael Colo, John Andrew Ryan,
Jasper Cole, Daniel Martinez, Michael Sottile
ċ''''Закосен текст''--[[Special:Contributions/77.28.158.250|77.28.158.250]] <small>([[User talk:77.28.158.250|разговор]])</small> 17:56, 25 октомври 2011 (CEST)<ref></ref>''
Врската '''Разговор''' води кон страница во истиот [[Wikipedia:Именски простор|именски простор]] како и статијата, корисничката страница, или шаблонот со дополнително „Разговор“ пред двете точки, пример: ''Разговор:Википедија'', ''Разговор:Македонија'' итн.
 
== Основни правила за сите страни за разговор ==
 
Користете ги страниците за разговор за енциклопедиски цели, а не само за расправање и лични дискусии. Со други зборови, дискутирајте за статијата, а не за темата.
 
= на страницата Општина Маврово и Ростуша - поставен е погрешен грб т.е. стариот грб на општината Ростуша пред да се спои со Маврово сега е во употреба друг грб: