Википедија:Претпоставете добронамерност: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 53 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q4663356 (translate me))
сНема опис на уредувањето
|Освен ако има силен доказ за спротивното, претпоставете дека луѓето кои работат на проектот се обидуваат да му помогнат, а не да му наштетат.
|Ако е потребна критика, дискутирајте ги постапките на уредувачите, но одбегнувајте обвинувања кон другите за штетни мотиви без некои особено силни докази.}}
{{начела за поведение}}
 
'''Претпоставувањето на добронамерност''' кон останатите корисници е основен принцип врз кој [[Википедија]] е изградена. Повеќето луѓе се обидуваат да му помогнат на проектов — ''не'' да му наштетат. Ако ова беше лажно, Википедија, земајќи ја предвид нејзината природа, ќе беше пропадната уште во самиот почеток.