Панкреас: Разлика помеѓу преработките

Одземен 61 бајт ,  пред 8 години
с
> wikidata check
сНема опис на уредувањето
с (> wikidata check)
 
== Физиологија ==
 
=== Егзокрина функција на панкреасот ===
 
Панкреасниот сок се излачува од панкреасот преку панкреасниот канал во дванаесетпалечното црево. Тој е смеса од протеолитички [[ензим]]и во форма на [[проензим]]и (неактивна форма на ензимот) - [[трипсиноген]] и [[химотрипсиноген]]. Тие се активираат во [[Тенко црево|тенкото црево]] во [[трипсин]] и [[химотрипсин]]. Овие ензими ги разложуваат [[протеин]]ите до прости белковини и [[Аминокиселина|аминокиселини]]. Во панкреасниот сок има и два ензими кои ги разложуваат [[Нуклеинска киселина|нуклеинските киселини]] ([[ДНК]] и [[РНК]]) до [[мононуклеотид]]и. Дневната количина на излачен панкреасен сок е од 800 до 1500 cm<sup>3</sup>.
 
=== Ендокрина функција на панкреасот ===
 
Основната [[Физиологија|физиолошка]] улога на инсулинот е намалување на концентрацијата на глукозата во крвта (хипергликемично дејство) и го овозможува преносот на глукоза преку [[Клеточна мембрана|клеточната мембрана]].
 
[[Категорија:Егзокрини жлезди]]
[[Категорија:Ендокрини жлезди]]
 
[[or:ଅଗ୍ନ୍ୟାଶୟ ଅକ୍ଷମତା]]
3

уредувања