Разлика помеѓу преработките на „Трансилванија“

Додадени 24 бајти ,  пред 7 години
== Население ==
 
[[Податотека:MagyarorszagAustria 1920hungary 1911 and post war borders.pngjpg|thumb|right|200px|Население во Трансилванија]]
 
Овој регион има население од 7.221.733, со големо [[Романци|ромснако мнозинство]] (75,9%). Исто така во Трансилванија живеат и [[Унгарци]] (20%), [[Роми]] (3.3%), [[Германци]] (0.7%) и [[Срби]] (0.1%).<ref>[http://www.recensamant.ro/ 2002 Census official results]</ref><ref>[http://www.edrc.ro/recensamant.jsp?language=0 ''Ethnocultural Diversity Resource Centre'' database]</ref>Етничките Унгарци формираат мнозинство во [[Ковасна]] и [[Харгита]].
Анонимен корисник