Деванагари: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
|iso15924=Deva
}}
{{Историја на азбуката}}
 
'''Деванагари''' ([[сскр.]] देवनागरी, или '''нагари''') е [[абугида|азбучнослоговно писмо]] кое се пишува од лево кон десно и карактеристично е по тоа што секоја буква има хоризонтална линија и ги поврзува сите букви. Ова писмо е главно писмо за пишување на [[хинди]], [[Марати јазик|марати]] и [[непалски јазик]]. Од [[XIX век]], тоа е најчесто користено писмо за [[санскрит]] и [[Пали јазик|пали]]. Покрај овие јазици, ова писмо се користи за повеќе азиски јазици.
 
{{Писмо-никулец}}
 
{{Историја на азбуката}}
 
[[Категорија:Индиски писма]]