Деванагари: Разлика помеѓу преработките

Одземени 204 бајти ,  пред 9 години
==Букви==
{{IPA notice}}
Редоследот на буквите во деванагари се базира, односно буквите се класифицираат, на начинот и местото на изговор на гласот.<ref>{{Harvcoltxt|Salomon|2003|p=71}}</ref> The format of Devanagari for Sanskrit serves as the prototype for its application, with minor variations or additions, to other languages.<ref name="Salomon 2003 75">{{Harvcoltxt|Salomon|2003|p=75}}</ref>
 
===Самогласки===