Деванагари: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 9 години
[проверена преработка][проверена преработка]
|}
 
===Согласки===
Во подолната табела се наведени согласките со вметнатиот глас шва. Исто така дадена е научната транскрипција, МФА и еквивалентот на урду.<ref>{{Harvcoltxt|Wikner|1996|pp=73}}</ref>