Разлика помеѓу преработките на „Ка (фараон)“

Додадени 74 бајти ,  пред 8 години
Одбиена последната промена во текстот (од 12martin12) и вратена ревизијата 2933959 на Addbot
(Одбиена последната промена во текстот (од 12martin12) и вратена ревизијата 2933959 на Addbot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Ка''' бил [[Прадинастички Египет|прадинастички]] [[фараон]] на [[Горен Египет]]. Владеел со [[Абидос]] и бил погребан во [[Ум ел-Каб]]. Тој најверојатно бил директниот наследник на [[Ири-Хор]] и бил наследен од [[Нармер]]. Ка бил првиот египетски крал со [[серех]].
 
== Види исто така ==