Разлика помеѓу преработките на „Ка (фараон)“

Одземени 74 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 22 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q312730 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Ка''' бил [[Прадинастички Египет|прадинастички]] [[фараон]] на [[Горен Египет]]. Владеел со [[Абидос]] и бил погребан во [[Ум ел-Каб]]. Тој најверојатно бил директниот наследник на [[Ири-Хор]] и бил наследен од [[Нармер]]. Ка бил првиот египетски крал со [[серех]].
 
== Види исто така ==
3

уредувања