Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|footnotes =
}}
'''Ченгду''' ([[кинески]] 成都) е главен град на провинцијатапокраината [[Сечуан]], [[НР Кина]]. Ченгду е познат како градот на хибискусот и се наоѓа во областа наречена земјата на рајот или земјата на изобилието поради плодната почва ([[кинески]] tianfuzhiguo 天府之国).<ref>http://www.visitourchina.com/guide/chengdu.htm</ref> Се вбројува и во еден од десетте најдобри градови за живеење во Кина.<ref>http://www.chinadaily.com.cn/english/doc/2006-01/03/content_508828.htm</ref>
 
== Географија и клима==