Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Одземени 6 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|subdivision_name = [[НР Кина]]
|subdivision_type1 = [[Покраини во Кина|Покраина]]
|subdivision_name1 = [[СичуанСечуан]]
|subdivision_type2 = [[Административна поделба на Кина|Окружни единици]]
|subdivision_name2 =
|footnotes =
}}
'''Ченгду''' ([[кинески]] 成都) е главен град на провинцијата [[СичуанСечуан]], [[НР Кина]]. Ченгду е познат како градот на хибискусот и се наоѓа во областа наречена земјата на рајот или земјата на изобилието поради плодната почва ([[кинески]] tianfuzhiguo 天府之国).<ref>http://www.visitourchina.com/guide/chengdu.htm</ref> Се вбројува и во еден од десетте најдобри градови за живеење во Кина.<ref>http://www.chinadaily.com.cn/english/doc/2006-01/03/content_508828.htm</ref>
 
== Географија и клима==
Ченгду е динамичен град во кој секој ден се одвиваат од локални до светски збиднувања. Ченгду е град со традиција долга 3000 години, која влијаела на Кина и други азијски држави. Ченгдуанското секојдневие го одбележуваат неколку работи: локалната кујна, традицијата на пиење чај, резерватот на [[панда|пандите]], [[Таоизам|Таоизмот]] и трите кралства.<ref>http://scenery.cultural-china.com/en/147Scenery155.html</ref>
 
=== СичуанскиСечуански чај и сичуанскасечуанска кујна ===
 
Чајџилниците се често место за минување на слободниот ден на кинезите.
[[Податотека:Teehaus chengdu.jpg|мини|Кинеска чајџилница]]
 
СичуанскатаСечуанската кујна користи екстременкрајно лут вкус. Се смета за една од најдобрите во Кина, но и Азија, впрочем од страна на УНЕСКО Ченгду беше прогласен за град на гастрономијата во 2010. Тоа е првиот азиски град кој го добива ова признание.<ref>http://travel.cnn.com/explorations/eat/chengdu-city-gastronomy-and-that%E2%80%99s-official-557728</ref> Во готвењето се користат до 15 видови на лути пиперчиња и во некои јадења и кинески црвен бибер откој се вцепенува јазикот. Најпознатите деликатеси се мапо тофу (кинески 麻婆豆腐) и врелото тенџерче (кинески 涮羊肉).
 
== Јазикот во Ченгду ==
 
Во Ченгду се зборува [[сичуанскисечуански дијалект]] на [[кинески јазик|кинескиот јазик]]. На [[фонетика|фонетичко ниво]] е изразен во промена на ''џ'', ''ч'' и ''ш'' во ''ѕ'', ''ц'', ''с'' исто и слевање на дифтонг во едeн звук оу во о, пример за двата наведени случаи Оуџоу што значи Европа на сичуански дијалект е оѕо. На [[синтактика|морфо-синтактичко]] ниво при формирање на различни фрази одекнуваат дијалекни зборови и фрази.<ref>http://www.gochengdoo.com/en/blog/item/2380/sichuanhua_speaking_mandarin_with_a_southwestern_accent</ref>
 
== Економија ==