Лујџи Пирандело: Разлика помеѓу преработките

Одземени 8 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Луиџи Пирандело''' ([[Агриџенто]], [[28 јуни]] [[1867]] - [[Рим]], [[10 декември]] [[1936]]), [[италија]]нскииталијански [[писател], драматург и поет]. Меѓу најзначајните негови дела се драмите „Шест лица го бараат писателот“, „Хенри 4“ и романот „Покојникот Матија Паскал“.
 
Добитник е на [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за литература во [[1934]] година. Починал во Рим во 1936 година.
959

уредувања