Разлика помеѓу преработките на „Александар Турунџев“

с (Bot: Migrating 3 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3397135 (translate me))
Кон крајот на [[1904]] година, во селото [[Ајтос]], Леринско, бил предаден од шпионот [[Митре Гинков]]. Бил заробен и одведен во битолскиот истражен затвор.
 
Таму бил подложен на големи измачувања и држан цела година. Турскиот суд во [[Битола]] го осудил на смрт, а казната била извршена со јавно бесење на битолскиот [[Ат-Пазар]], на [[29 август]] [[1905]] година. Гробот му се наоѓа на битолските гробишта ''Света Недела'' <ref>Куманов, Милен. „Македония. Кратък исторически справочник“, София, 1993.</ref> <ref>[http://www.makedonskosonce.com/broevis/2002/sonce429/Tekst38.htm Македонско Сонце. Македонија ќе биде слободна!]</ref>
 
== Извори ==