Разлика помеѓу преработките на „А. ден Долард“

Додадени 134 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
| image = A. den Doolaard.png
| caption = А. ден Долард
| birth_date = {{родендатум на раѓање|71901|февруари02|190107|df=yes}}
| birth_place = [[Зволе]], [[Холандија]]
| death_date = {{починал на|261994|јуни06|199426|df=yes}}
| death_place = [[Хундерло]], [[Холандија]]
| occupation = [[Писателписател]]
| movement =
| genre = [[витализам]]
}}
 
'''А. ден Долард''' ({{lang-nl|A. den Doolaard}}; [[Зволе]], [[7 февруари]] [[1901]] – [[Хундерло]], [[26 јуни]] [[1994]]) ([[Холандски јазик|хол.]] ''A. den Doolaard'') е псевдоним за [[Холандија|холандски]]от писател '''Корнелис Јоханес Георг (Боб) Спулстра Помладиот''' (''Cornelis Johannes George (Bob) Spoelstra jr.''). Автор е на бројни книги од различен вид книжевност: романи, патеписи, раскази, поезија.
 
== Биографија ==
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:ден Долард, А.}}
 
[[Категорија:Холанѓани]]
[[Категорија:Холандски писатели]]
[[Категорија:Луѓе од Зволе]]
[[Категорија:Псевдоними]]
[[Категорија:Родени во 1901 година]]
[[Категорија:Починати во 1994 година]]