Разлика помеѓу преработките на „ФК Силекс“

Одземени 203 бајти ,  пред 7 години
поправки
(поправки)
основан = [[1965]] |
терен = [[Градски стадион Кратово]] |
тренер = [[НебојшаТрајче ПетровиќСенев]] |
капацитет = 4.500 |
лига = [[Прва Македонска Лига (фудбал)|Прва македонска лига]] |
 
== Историја ==
ФК Силекс е оформен 1965 година. Во својата историја ФК Силекс бил трикратен шампион на Македонија, и тоа во сезоните: 1995/96, 1996/97 и 1997/98. Исто така е двократен освојувач на Купот на Македонија, во сезоните 1993/94 и 1996/97. Клубот игра на [[Градски стадион Кратово]], кој има капацитет од 4.500 гледачи. Тренер на екипата е [[НебојшаТрајче ПетровиќСенев]].<ref>[http://www.sitel.comekipa.mk/srpskiot-strateg-nebojsha-petrovikj-imenuvan-za-nov-shef-na-struchniot-shtab-na-sileksNews.aspx?newsId=16539 СрпскиотСеенев стратег Небојша Петровиќ, именуван за нов шефседна на стручниот штабклупата на Силекс]; преземено од Сител (4Екипа.мк октомври 2012 - 10:11)</ref>
 
== Евро купови ==
8

уредувања