Разлика помеѓу преработките на „Ференц Казинци“

Додадени 43 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 14 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q381865 (translate me))
[[Податотека:Kazinczy.jpg|thumb|right|200px|Ференц Казинци]]
 
'''Ференц Казинци''' ([[унгарски]]: ''Kazinczy Ferenc'', {{роден на|27|октомври|1759}} - {{починал на|22|август|1831}}) е [[Унгарија|унгарски]] [[поет]], најнеуморниот агитатор на регенерацијата на [[унгарски|унгарскиот јазик]] и литература на крајот од 18-ти и почетокот на 19-ти век. Неговото име денес е поврзано со Големата Јазична Реформа на 19-тиот век, кога се исковуваат и возобновуваат илјадници зборови, кои му овозможуваат на унгарскиот јазик враќање на патот на индустриско-технолошкиот напредок и негово прогласување за официјален јазик во [[Унгарија]] во [[1844]].
 
== Биографија ==
31

уредување