Разлика помеѓу преработките на „Франц Лист“

Додадени 40 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
| Occupation = Пијанист, педагог
}}
'''Франц Лист''' ([[унгарски]]: ''Liszt Ferenc'', [[Доборјан]], [[Унгарија]], [[22 октомври]], [[1811]] - [[Бајројт]], [[Германија]], [[31 јули]], [[1886]]) бил [[Унгарија|унгарски]] [[композитор]], [[пијанист]], [[диригент]] и [[музиколог]], роден во семејство на осиромашен дворјанец, на имотот на кнезот Естерхази-Франц Лист (Лист Синот е крстен по татка си). На 9 годишна возраст приредил концерт за гостите на кнезот. По две години се преселува во [[Париз]], кадешто продолжува да учи во приватно училиште. Унгарската [[аристократија]] во Париз и критиката веднаш навести „Ни се појави нов Моцарт“.
 
Тој бил [[Пијано|пијанистички]] [[виртуоз]], кој изградил модерна техника и нов звучно брилијантен клавирски стил. Зад себе оставил симфониски поеми, низа камерни дела за [[оргули]] и вокални дела.
31

уредување