Разлика помеѓу преработките на „Ирокези“

Одземени 8 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
 
== Јазик ==
[[СликјаСлика:Iroquoian_langs.png|мини|десно|Распределба на ирокеските јазици пред колонизацијата]] Ирокеските јазици спаѓаат во [[Ирокеско јазично семејство|ирокеското јазично семејство]].
Во рамките на Шестте нации се говорат следните ирокески јазици:
* мохавк (2500 луѓе) [http://ohwejagehka.com/moh-body1.htm граматика и мисли ]
 
== Личности ==
[[КартинкаСлика:Red_Jacket.jpg|мини|десно|Червената куртка]]
* Миротворецот (''Skennenrahawi'', [[англиски]] ''The Great Peacemaker'') — пророк и легендарен основач на Ирокеската лига;
* Хајауата (''Ayenwatha'', [[англиски]] ''Hiawatha'') — легендарен основач на Ирокеската лига;