Четинари: Разлика помеѓу преработките

Додадени 56 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Taxobox
| fossil_range = Доцен{{фосилен опсег|пенсилваниј|0|доцен [[карбон]] до денес–денес}}
| color = lightgreen
| name = Четинари (иглолисни)
}}
 
'''Четинарите''' или '''иглолисни''' (оддел ''Coniferophyta'' или ''Pinophyta'') се семени [[растенија]] кои произведуваат задрвенети [[Стебло|стебла]]. Како и [[Цикасови|цикасите]] и [[Гинко|гинкото]], и четинарите поседуваат многу [[фосил]]ни остатоци кои датираат од горендоцниот [[карбон]]. За разлика од другите [[Голосеменици|голосемени]] оддели, четинарите се мошне важни од економски и еколошки аспект. Целата група на четинари се состои од околу 550 видови подредени во седум фамилии. Сите седум фамилии најверојатно датираат уште од [[мезозоик]]от.
 
== Морфологија ==