Разлика помеѓу преработките на „Коми“

Одземен 81 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
=== Рудни богатства ===
На территоријата на републиката има [[јаглен]], [[нафта]], [[пророденземен гас]], [[злато]] и [[дијамант]]и.
 
=== Клима ===
Зимата е доволно долга и ладна, летото, кратко, но доста влажно
* ''Средна температура во Јануарjануарi'': −17 °C (на југ) и −20 °C (на север)
* ''Средна температура во јули'': +11 °C (на север) и +15 °C (на југ)
* ''Врнежи'': од 700 мм во год.
 
[[Категорија:Руски републики]]
[[Категорија:КомисииКоми| на Собранието на Република Македонија]]
 
{{Link FA|nn}}