Разлика помеѓу преработките на „Комска азбука“

Додадени 58 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Коми-зиријанска азбука на Комска азбука)
с
 
'''Комската''' (наречена и „Молдцова азбука“) е азбука што ја користи јазикот [[коми (јазик)|коми]]. Азбуката е заснова на стандардната [[кирилица]] со одредени измени приспособени на фонетско-фонолошкиот систем на јазикот.
 
== Азбука ==