Нигер (река): Разлика помеѓу преработките

Додадени 7 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 91 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3542 (translate me))
сНема опис на уредувањето
|free = | free_type =
<!-- *** Maps *** -->
|map =Niger river map mjk.PNGsvg
|map_caption = МапаКарта на реката Нигер, и базенот на реката Нигер покажан во зелено.
|map_background =
|map_locator =
|footnotes =
}}
Нигер е река во [[Западна Африка]]. Извира од Либериските Планини, а тече низ државите [[Гвинеја]], [[Мали]], [[Нигер]] и [[Нигерија]], и со голема делта се влева во [[Гвинејски Залив|Гвинејскиот Залив]]. Долга е 4 160км160 км, со површина на сливот од 2 092 000кm².
 
Горниот и долниот тек на Нигер се во влажен тропски шумски појас, додека средишниот протекува низ савани, степи и полупустини. Нигер, по [[Нил]] и [[Конго (река)|Конго]], е трета река по големина во [[Африка]]. Има големо значење за наводнување во земјоделството и за сообраќајот.