Аболиционизам: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.536 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Bot: Migrating 50 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q169390 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:BLAKE10.JPG|thumb|200px|right|''Нели сум и јас човек и брат?'']]
'''Аболиционизам''' (околу 1783-1888 г.) е движење за престанок на трговијата со робови и за еманципација на робовите во западна Европа и на американскиот континент. Во 1807 год. во САД и во британските колонии бил забранет увозот на робови од Африка. На британските Карипски Острови ропството било прекинато до 1838 год., како и во француските колонии 10 години подоцна. Сепак, во 11 држави на југот во САД ропството било општествена и економска институција. Американскиот аболиционизам работел под капата на хендикепот дека тој ја загрозува хармонијата на Северот и на Југот во Унијата, а, исто така, одел и против американскиот Устав, кој го оставил прашањето за ропството секоја посебна држава да го решава сама.
'''Аболиционизам''' е движење за ставање крај на [[ропство]]то и еманципирање на [[роб]]овите од западна [[Европа]] и [[Америка]].
Во 1863 год. Линколн ја издал Прокламацијата за еманципација, со која се ослободуваат робовите во државите во Конфедерацијата; со 13 амандмани на американскиот Устав (1865 год.) се забранува ропството во целата земја. Во Јужна Америка ропството се укинувало до 1888 год.
 
== Наводи ==
8

уредувања