Али Хаменеи: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 8 години
Одбиена последната промена во текстот (од 46.147.247.129) и вратена ревизијата 2939120 на Addbot
Нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена во текстот (од 46.147.247.129) и вратена ревизијата 2939120 на Addbot)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Grand Ayatollah Ali Khamenei,.jpg|thumb|Ајатолахот Хаменеи]]
'''Сејед Али Хосеини Хаменеи''' ([[фарси]]: -سید علی حسینی خامنه‌); роден {{роден на|18|април|1939}}) е [[Висок раководител на Иран]] (рахбар) од [[1989]] а пред тоа [[1981]]—[[1989]] е претседател на [[Иран]] . ЕтничкиПо потекло е ирански [[Азери|азербејџанскиАзербејџанец]]. Ја носи титулата '''Големиот Ајатолах'''
 
Во [[октомври]] [[1981]] е избран за претседател на [[Иран]] и во [[1985]] е реибран.