Разлика помеѓу преработките на „Запалка“

Додадени 56 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Запалката''' е пренослив инструмент кој се употребува за да се содзаде [[пламен]]. Тој содржи метален или пластичен резервоар исполнет со запалива течност или тоа претставува течност под [[притисок ]], што подразбира течност за запалување и содржи одредба за гаснење на пламенот.
[[File:100 Yen lighter.JPG|thumb|Генеричка запалка за еднократна употреба ]]
[[File:LighterIgnition.jpg|thumb|Палење за еднократна употреба.]]
[[File:Zippo-Slim-1968-Lit.jpg|thumb|Класичен [[Zippo|Зипо]]]]
 
<gallery>
 
[[FileПодатотека:100 Yen lighter.JPG|thumb|Генеричка запалка за еднократна употреба ]]
'''Запалката''' е пренослив инструмент кој се употребува за да се содзаде пламен. Тој содржи метален или пластичен резервоар исполнет со запалива течност или тоа претставува течност под притисок ,што подразбира течност за запалување и содржи одредба за гаснење на пламенот.
[[FileПодатотека:LighterIgnition.jpg|thumb|Палење за еднократна употреба.]]
Податотека:Zippo-Slim-1968-Lit.jpg|Стандарден зипо
</gallery>
 
{{Никулец}}
 
[[Категорија:Распалување на оган]]
[[Категорија:Апарати за домаќинството]]