Разлика помеѓу преработките на „Запалка“

Додадени 20 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: thumb|Генеричка запалка за еднократна употреба File:LighterIgnition.jpg|thumb|Пал...)
 
 
'''Запалката''' е пренослив инструмент кој се употребува за да се содзаде пламен. Тој содржи метален или пластичен резервоар исполнет со запалива течност или тоа претставува течност под притисок ,што подразбира течност за запалување и содржи одредба за гаснење на пламенот.
 
{{Никулец}}